Przejdź do treści

Odzież robocza – jaką najlepiej wybrać?

Odzież odzieży nierówna. Wie o tym każdy, zaczynając na rozmiarówkach, które mogą różnić się nie tylko między firmami, ale nawet między różnymi produktami tej samej marki, a kończąc na gramaturze czy składzie.  Decydując się na zakup ubrań dla pracowników, warto na początek dokładnie zapoznać się z różnymi zmiennymi i definicjami, by móc jak najlepiej wybrać rodzaj ubrania do potrzeb pracowników. Zapoznaj się z poniższym artykułem, a odzież robocza nie będzie już zagadkowa!

100% poliester, 100% bawełna, czy pół na pół?

Najważniejszym wyróżnikiem danej odzieży jest jej skład. To on decyduje, jak dana odzież będzie się zachowywać. Ogólnie przyjęto, że odzież bawełniana jest lepsza od poliestrowej. Jest w tym część prawdy, natomiast wymaga to dalszego doprecyzowania. Zacznijmy od tego, że poliester jest tkaniną sztuczną – jest mało oddychający, przewiewny, stąd będzie on bardzo dobrym materiałem na, na przykład, polary, kurtki zimowe lub typu soft-shell, czy czapki. Bawełna z kolei jest tkaniną naturalną, oddychającą, która świetnie sprawdzi się na odzież przylegającą do ciała – koszulki, podkoszulki, koszule, ale także na przykład bluzy. 

Należy również zaznaczyć, że nie można rozdzielać sztucznego poliestru i naturalnej bawełny na zasadzie „dobre-złe” – oba te materiały mają bardzo wiele zalet, mają również swoje wady. Wielu producentów odzieży proponuje mieszanki materiałowe – na przykład 70% bawełna, 30% poliester, lub inne zawartości, takie jak 80-20 lub nawet 50-50. Pozwala to nadać oddychającej bawełnie nowych plusów – odzież uszyta z tej mieszanki nie kurczy się w praniu, jest trwalszy, bardziej odporny na wilgoć czy rozciąganie oraz mniej się gniecie.

Oczywiście nie jest to koniec rodzajów materiałów. Różnice między dzianiną a tkaniną, metody wytwarzania każdej z nich, wełna, len, jedwab czy akryl – jest to temat na osobny artykuł. Tutaj chcieliśmy poruszyć kwestię najpopularniejszych materiałów, z których produkowana jest odzież robocza i firmowa. 

Gramatura odzieży (GSM) – dlaczego jest ważna?

Wyrażana w gramach na metr kwadratowy, gramatura odzieży jest drugim (po składzie materiału) czynnikiem odpowiadającym za jakość ubrań. Tutaj sprawa jest bardzo prosta – im większa gramatura, tym cięższej odzieży możemy się spodziewać. Można również poniekąd założyć, że będzie to odzież bardziej porządna – wyższa gramatura bierze się na przykład z gęstszego splotu. Standardowo używa się specjalnego wykrojnika, który wycina koło o polu 100 centymetrów kwadratowych. Trochę matematyki, i wiemy, że jest to 1/100 metra kwadratowego. Po zważeniu takiego kółka z materiału mnożymy powstałą liczbę razy sto, a wynikiem jest właśnie gramatura danego materiału.

Częstym błędem popełnianym przez osoby niemające styczności z tym wskaźnikiem jest przekonanie, że czym „większe” ubranie, tym większą gramaturę będzie mieć. Dobrym przykładem może być kurtka i kamizelka typu soft-shell, które wagowo różnią się dosyć znacznie – w jednej z nich brakuje przecież dwóch rękawów – a jednak ich gramatura jest identyczna. A to dlatego, że do ich uszycia został użyty ten sam materiał (a w zasadzie to materiały, bo softshell składa się z reguły z trzech warstw), przez co wyjściowa waga odzieży będzie się różnić, przy niezmiennej gramaturze. 

fioletowa koszulka t-shirt z dzianiny

Ale co wybrać? 

Czy lepsza będzie 100% bawełna o gramaturze 150gsm, czy może blend 50% bawełna i 50% poliester o gramaturze 170gsm? Prawda jest taka, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od przeznaczenia odzieży, miejsca pracy, narażenia odzieży na zniszczenia i zabrudzenia czy sposobu czyszczenia. Mimo wszystko w naszej firmie wyznajemy zasadę, że czym więcej bawełny w składzie, tym lepiej. Taka odzież jest wtedy bardziej oddychająca, przyjemniejsza w dotyku, a także bardziej przyjazna środowisku.  

Jaka odzież – taka gramatura

Poniżej przedstawiamy krótką listę najpopularniejszych rodzajów ubrań firmowych wraz z ich składem i zakresem gramatury – liczymy, że pomoże Ci to dokonać wyboru! Pamiętaj, że jeśli nie znalazłeś odpowiedzi, z chęcią udzielimy większej ilości porad telefonicznie lub mailowo.

T-shirt – 100% bawełna, 170-190 gsm

Koszulka polo – 100% bawełna, 200-210 gsm

Koszula biała, flanelowa – 100% bawełna, 150-190 gsm

Bluza – 70% bawełna, 30% poliester, 250-350 gsm

Kamizelka, kurtka soft-shell – 100% poliester, 280-330gsm

Polar – 100% polyester, 300-360gsm

Czapki z daszkiem – 100% bawełna, 160-190 gsm

2 komentarze do “Odzież robocza – jaką najlepiej wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *